Šnypščiamųjų garsų tarimo mokymas namuose

             Šnypščiamųjų garsų (š,č,ž,dž) netaisyklinga artikuliacija dažnai pasitaikanti problema. Daugelis vaikų (4-5 m.) nemoka ištarti garsų: š, č, ž, dž ir juos keičia tariant paprastesniais: s, c, z, dz. Tai yra vadinama fiziologiniu šveplavimu, kuris vaikui augant ir lavėjant jo artikuliaciniam aparatui įveikiamas savaime. Bet vaikui sukakus 5,5 metų tebėra besitęsiantis šveplavimas, vaikui yra būtina logopedo pagalba. Todėl šiandien norime Jums pateikti rekomendacijų, kaip galite padėti vaikams išmokti taisyklingos šnypščiamųjų garsų tarties.

            Mokant vaiką tarti kiekvieną garsą, visada pradedame nuo izoliuoto garso tarimo. Tam, kad išmokti tarti garsą izoliuotai būtina yra atlikti artikuliacinio aparato lavinimo pratimus. Kaip minėjome mūsų ankstesniuose straipsniuose, kol vaikas išmoks tinkamai atlikti visus pratimus, atlikite juos prie veidrodžio, kad vaikas gerai matytų kaip vieną ar kitą pratimą atliekate Jus, ir stebėtų, kaip sekasi tą pratimą atlikti jam, išmokus tinkamai atlikti pratimus veidrodis nėra reikalingas.

Kas vyksta burnoje tariant šnypščiamuosius garsus?

  1. Liežuvio galiukas kyla ir artėja, beveik palietęs dantenų ašį.
  2. Dantys sujungiami.
  3. Lūpos neužspaudžiamos, išstumiamos į priekį.

   

Pradėkime artikuliacinio aparato mankštą:

  • Ištempkite lūpas šypsenai, po to atpalaiduokite. Atliekant pratimą skaičiuokite: vienas – lūpos šypsosi, du – grįžta pradinę padėtį.

   

  • Atkišti lūpas į priekį „dūdele“, po to atpalaiduokite. Velgi galite atlikti pratimą skaičiuodami: vienas – dūdelė, du – atpalaiduojame.

Tai pat galite pakaitomis tariati balses U ir I.

     

  • Praverkite burną ir padėkite platų liežuvį ant apatinės lūpos, po to pakelkite jį į viršų ir uždenkite viršutinę lūpą.

       

  • Judiname liežuvį į šonus.

       

  • Žaidžiame žuvį ir mėgdžiojame jos veidą. 

     

           Kiekvieną nurodytą pratimą atlikite nuo 5 iki 10 kartų, vėliau galite didinti skaičių. Kai tinkamai paruošime artikuliacinį aparatą, pereiname prie garso tarimo tokia tvarka: skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose.

           Išmokti tarti naują garsą – nelengva užduotis, todėl nenusiminkite, jei jums nepasisekė taip greitai, kaip Jūs norėjote. Nepamirškite – viena pagrindinių taisyklių norint, kad vaikas gražiai kalbėtų, jis turi girdėti Jūsų taisyklingą kalbą, nes vaikai mokosi kalbėti mėgdžiodami. Dažniausiai viskas yra įmanoma tik įdėjus daug pastangų, ir tai ne tik logopedo darbas – su specialistu būtinai turi bendradarbiauti ir šeimos nariai ir pedagogai.

Sekantį kartą pateiksime Jums rekomendacijų apie garso R tarimo mokymą namuose😊